Nem győzték meg a piacot a jegybank eddigi lépései, a lakáshitelek referenciakamatai gyorsuló ütemben drágulnak. Miután a piac a következő hónapokban is az alapkamat további emelkedésére számít, ezért lényegében minden bank szakított a korábbi üzletpolitikájával és általános hitelkamat emelésbe kezdett.
Az októberi, 6,5 százalékos inflációs adattal az utolsó gát is átszakadt a banki kamatemelések előtt. A piac a korábban beharangozott 15 bázispontnál komolyabb kamatemelést vár a pénzromlás és a forint árfolyam kézben tartása érdekében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának 2021. november 16-i ülésétől, ez pedig már előzetesen számottevően megdrágította a banki forrásköltségeket, ami lépéskényszerbe hozta a pénzintézeteket.
Már nincs 4 százalék THM alatti TOP-kamat
A napi rendszerességgel érkező kamatemelési hírek következtében a money.hu adatai szerint november közepére kikoptak a piacról a 4 százalék alatti Teljes Hiteldíj Mutatóval (THM) bíró, legalább 10 évre fixált hitelek piaci TOP-ajánlatai.
Ez nem is meglepő annak ismeretében, hogy immár minden futamidőre 4 százalék közelébe értek a referenciakamatok. Csak az elmúlt egy hónapban a referenciakamatként szolgáló Budapesti Kamatswap Ügyletek – BIRS – mutatója 5 évre 3,3-ról 3,9 százalékra emelkedett, a 10 éves 3,84 százalékos érték 23 bázispontos emelkedést takar, míg a 20 éves BIRS 3,84-ről 3,96 százalékra nőtt.
A helyzet fonákságát ugyanakkor jól mutatja, hogy jelenleg 3 banknál a legjobb ügyfeleknek kínált 5 éves kamatperiódussal rendelkező hitelek THM-je új és használt lakásra egyaránt alacsonyabb, mint az aktuális 5 éves BIRS érték. A portál szakértői ezért is arra figyelmeztetnek, hogy az általános kamatemelések a következő hetekben is folytatódni fognak, hiszen a jelenlegi piaci helyzet nem maradhat fenn sokáig.
Az is a további hitelkamat-drágulás mellett szól, hogy bizonyosan tudható, hogy az MNB november közepén esedékes kamatemelése nem az utolsó lesz az idén. Sőt, a szakértők a jövő év első felében is további kamatemeléseket várnak: 2,4-2,5 százalékra felfutó alapkamattal számolnak.
Minden bank beáll a sorba
Ebben a helyzetben az eddig kifejezetten visszafogott kamatemelési politikát folytató K&H Bank is beállt az általános emelők sorába: november 15-től minden üzleti és Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelét (MFL) 0,5 százalékponttal drágította meg. Már november 8-tól hasonló, 50 bázispontos kamatemelést hajtott végre a Raiffeisen Bank is – az emelés itt is egyöntetűen érintette az 5 és 10 éves kamatperiódusú, valamint 5 évig, 10 évig és 15 évig végig fix kamatozású jelzáloghiteleinek kamatát is. A bank a magas hitelösszegre vonatkozó kamatkedvezményén úgy módosított, hogy a 30 bázispontos kedvezményhez az eddigi 10 millió forint helyett 20 milliós kölcsön felvétele szükséges, aki 10 és 20 millió forint közötti összeget igényel, ezt követően be kell érnie 0,2 százalékpontos kamatkedvezménnyel.
A bank ráadásul további 9 bankszámla típust is felvett abba a körbe, amelynek tulajdonosai nem vehetik igénybe a havi jóváírási kötelezettség és elvárt tranzakciószám teljesítésének vállalása melletti kamat kedvezményt (elsődlegességi kedvezményt) a banknál.
November 1-től 0,4 százalékponttal drágább az 5 éves MFL és az 5- és 10 éves kamatperiódusú szabad felhasználású ingatlanfedezetes kölcsön a CIB Banknál, a 10 éves MFL esetében csak 30 bázispont a különbség. Magasabb, 50 bázispontos emelésnek látszik mindez a felújításikedvezmény-csomagban, mert itt a kedvezmény mértékét 10 bázisponttal vágta vissza a bank. A felújítási csomaghoz kapcsolt kamatkedvezmény 0,4 százalékos mérséklése miatt lett drágább erre a hitelcélra a szabadfelhasználású végig fix lakáshitel az ügyfeleknek.
20 millió forintos jelzáloghitel, 20 évre, használt lakásra, 5 éves kamatperiódus mellett
20 millió forintos jelzáloghitel, 20 évre, új lakásra, 10 éves kamatperiódus mellett
Többlépcsősen emelnek a bankok
A Takarékbanknál október második felében a kamatkedvezmények visszafogásának köszönhetően az 5 éves hitelek kamatai 0,1–1, a tízéveseké 0,04–1,55 százalékponttal emelkedtek, ráadásul a Tízes Lakáshitel kivételével minden, 5- és 10 éves kamatperiódussal bíró piaci jelzáloghitel kedvezmény nélküli kamata 0,5 százalékponttal emelkedett. November 1-től újabb drágulás következett be. Ennek nyomán a Fix20 és Fix15 hitelek 0,48 százalékponttal lettek drágábbak, míg a Takarék Ötös hitel 54, az Tízes hitel 65 bázisponttal lett drágább, s hasonló mértékű volt az emelés az 5 és 10 éves MFL kölcsönök esetében is.
Sokszor kicsit
Az MKB Bank az elmúlt hetekben a kondícióit leggyakrabban változtató bank címére pályázhat. A bank október 21. óta már négyszer hajtott végre korrekciót lakáshitel ajánlataiban. Október 21-én az 5 éves kamatperiódusú lakáshitelek kamatát 0,55–1,05 százalékponttal, a 10 évesekét 0,02–1,57 százalékponttal emelték. Október 26-án az újabb emelés mértéke a normál kategóriában 1,14, az extra konstrukcióban mindössze 0,02, a prémium kategóriában 0,37, míg exkluzív kategóriában 0,11 százalékpont volt.
November 1-től az 5 éves kamatperiódusú kamatkövető lakáshitelek és a korábbi hitelt kiváltó kölcsönök kamata 0,54, a 10 éves kamatrögzítő lakáshiteleké 0,65 százalékponttal emelkedett. A kamatkövető magánhitelek kamata normál kategóriában ugyanekkor 0,74, extra kategóriában 0,39 százalékponttal lett magasabb. A prémium adósok 4 bázispontos emeléssel megúszták, míg az exkluzív kategóriában nem változott a kamat.
A kamatrögzítő magánhitelek kamata a normál kategóriában jelentős mértékben, 1,35 százalékponttal emelkedett. A bank november 4-től a 10 éves kamatperiódusú MFL hitelek kamatát normál kategóriában további 58 százalékpont, extra, prémium és exkluzív kategóriában egyaránt 65 bázisponttal drágította meg.
Hitelfelvételben gondolkodsz?
Dönts mielőbb, keress minket, megbeszéljük és segítünk, hogy a legjobb ajánlatot és szolgáltatást kaphasd meg!
#kamatemelés #hitel #ingatlan #lakáshitel #GlobalCégcsoport #pénzügyek #tanácsadás #GazdálkodásiSzakértő #bankok
2021.11.16.
Global Cégcsoport
Comments